Iskustvo naših baka

Narodni lijekovi naših baka koji stvarno djeluju - 2.dio

kosa
Foto: VL FOTO
1/3
02.07.2013.
u 12:00

Starije generacije znale su kako iskoristiti najbolje od prirode, a u ovom nastavku donosimo kako se riješiti neugodnog mirisa tijela, prhuti i napadaja panike...

U vrijeme naših baka koristilile su se \"narodne metode\" liječenja raznih tegoba, a pronalazile su se i otkrivale u prirodi. I danas se koriste njihova saznanja, a mi vam kroz četiri dijela donosimo neke od njih koje će vam zasigurno dobro doći u svakodnevnoj primjeni.

Neugodan miris tijela

Ako nije riječ o hormonalnom poremećaju, neugodne mirise često prouzročuju nakupljeni toksini koje valja izbaciti odgovarajućom dijetom. Nedostatak cinka u organizmu utječe na pojavu neugodnih tjelesnih mirisa, kao i na bolesti bubrega, bolesti jetara i sl. Pamučna odjeća dopustit će koži da diše, a učinkovito su rješenje kupke i tuširanje biljnim preparatima koji čiste kožu i osvježavaju. Među najboljima je ružmarin koji ima antiseptički učinak te lavanda koja dezodorira ugodnim mirisom. Ulje čajevca, koje se može dodati u kupku, ima također antibakterijski učinak.

Vrlo je važno pripaziti na prehranu da bi se suzbili uzroci neugodnog mirisa. Izbjegavajte masno, rafinirani šećer, bijelo brašno i procesuiranu hranu, alkohol, kofein, češnjak....

Prhuti, zbogom - zauvijek!

Prehrana igra važnu ulogu pri pojavi prhuti. Vrlo je vaažno kosu prati blagim šamponima, najbolje onima namijenjenima djeci. Vitamin B ima važnu ulogu u zdravlju kože, pa tako i one na tjemenu. Nedostatak ovog vitamina prouzročuje ljuskanje kože i prhut. Najbolje je nadomjestiti ga prirodnim putem, hranom koja sadrži  vitamin B.

Jedite hranu bogatu cinkom, a izbjegavajte masnu, obrađenu hranu. Ispirite kosu kamilicom koja smiruje osjetljivu i upaljenu kožu glave, a zatim u tjeme utrljajte tinkturu od ružmarina. Ne ispirite! Pri ozbiljnijim slučajevima i kod masne peruti upotrebljavajte čaj od majčine dušice kojim treba isprati kosu nakon pranja blagim ili dječjim šamponom. Zamotajte kosu u ručnik da bi preparat što dulje djelovao pa pustite kosu da se  osuši na zraku. Poszupakponavljajte svaki dan sve dok se perut ne povuče. 

Napadaji panike

Najčeće se događaju noću, nakon prvog sna, a češće pogađaju žene nego muškarce. Disanje možete kontrolirati uz pomoć papirnate vrećice. Napadaje panike nemoguće je kontrolirati, no simptomi su prepoznatljivi: strah uz intenzivno lupanje srca, uspuhanost, gušenje, znojenje, drhtanje, bol u prsima i vrtoglavicu. Žene pogađa češće, a može trajati od nekoliko minuta do jednog sata. Vrlo često događa se noću.

Simptomi su gotovo jednaki posljedicama stresa. Iza psihičkih i fizičkih reakcija na stres stoji niz tjelesnih hormona, među kojima su najvažniji kortizol, adrenalin i noradrenalin. Papirnata vrećica prva je samopomoć koja je učinkovita. Stisnite je pri vrhu i dišite u nju kao da pušete u balon. Udišite zrak koji ste ispuhali.Na taj ćete način kontrolirati disanje i smiriti rad srca i hiperventilaciju. Ako se napadaji panike ponove, potrebno je potražiti pomoć liječnika.

>>Narodni lijekovi naših baka koji stvarno djeluju - 1.dio

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije